Menu
Home Page

Thomas Arnold Primary SchoolLearning for Life

Staff

Staff List and Responsibilities 

 

Senior Leadership Team

     Matthew Goodyear       

  Headteacher

Amanda Fasham

          Deputy Headteacher

 

Leadership Team

Kyri Mingay

Designated Safeguarding Lead

Terina King

Assistant Headteacher- Behaviour

Akousa Adu

Assistant Headteacher/ Years 3-4 Phase Leader

Holly Pottle

Assistant Headteacher/ SENCO

Katie Parks

Pastoral Lead

Brooke Roe

EYFS Lead/ Reception Class Teacher

Hannah Chandler

Acting Years 1-2 Phase Leader/ Year 1 Class Teacher

Ian Tasker Years 5-6 Phase Leader

Beverly Neal

PA to Headteacher/ Office Manager

 

Teaching staff

Hayley Jordan

Nursery

Brooke Roe Reception Class - Moon

Nicole Dolamore

Reception  Class - Sun

Laurie Smith

Year 1 - 1S

Rea Sader

Year 1 - 1R
Hannah Chandler Year 2 - 2C

Orena Beqiri

Year 2 - 2B

Barry McGee

Year 3 - 3M

Akosua Adu

Year 3 - 3A

Adesola Awosanya Year 4 - 4A

David Lewis

Year 4 - 4L

Michael Jago

Year 5 - 5J

Andrew Willmer

Year 5 - 5W

Terina King

Year 6 - 6K

Ian Tasker

Year 6 - 6T

Carol O'Dwyer Year 6 - 6O
Shabbana Kiyani PPA

 

Learning Support Staff

Jane Coulson-West

HLTA/ Speech and Language 

Michelle Lesslie

HLTA/ PPA

Claire Jolly Learning Mentor/ Thrive Practioner

Jade Mackie

LSA (Nursery)

Cheryl Jordan

LSA (Reception)

Lisa Kelly

LSA (Reception)

Julia Kemp LSA/ Thrive Practioner

Hayley Collette

LSA

Joanne McLeod

LSA

Jackie Camilleri

LSA

Tilly Brown

LSA

Kimi Asker

LSA

Emma Gilligan

LSA

Hayley Martin

LSA

Alleisha Bone

LSA
Hadiza Olayinka LSA
Brooke Ivers LSA
Jordan Kemp LSA
Dorcas Nkansah LSA
Andrea Hilton LSA
Dexter Joseph Premier Sports - Sports Coach
Mohammed Haqq Premier Sports - Sports Coach

 

School Administration Team

Shaz Ahmed

Office Administration Assistant

Lisa Wilsher

Office Administration Assistant

Hollie Cornwell Office Administration

Linda Martin

Family Liaison/ Attendance Officer

Sue McCallum

Welfare

 

Lunch Time Supervisors

Lisa Auger

Midday Supervisor

Amanda Walpole

Midday Supervisor

Lesley Sullivan

Midday Supervisor

Nancy Smith

Midday Supervisor

Doreen Holdich

Midday Supervisor

Shirley Murphy

Midday Supervisor

Navanidum Narainsamy

Midday Supervisor

Tina Stevens

Midday Supervisor

Janice Leask

Midday Supervisor

Carla Devonport Midday Supervisor
Jodie Clarke Midday Supervisor
Maria Luisa King Midday Supervisor
Nicole Collins Midday Supervisor
Noemi Skora Chipungu Midday Supervisor
Hayley Cooper Midday Supervisor
Donna O'Connor Midday Supervisor

 

Site Management

Terry Martin

Site Supervisor

 

Catering- LBBD

Angelique King

School Cook

 

School IT Support- Elementary ICT

Paul Gillman

 Director of ICT

Phil St Pier  IT Networks

Greg Mead

School IT Technician

 

 

 

 

Top